Jaunā brīvība
Aizvien vairāk cilvēku rūpējas par sevi mājās, izmantojot terapiju, kas agrāk bija saistīta ar intensīvu uzturēšanos slimnīcā. Daudzi pacienti atgūst kontroli pār savu dzīvi, vienlaikus ietaupot arī veselības sistēmas resursus.
Terapija mājās: ātrāka atveseļošanās?
Klaudijai un Matiasam Hačeriem ir īpašs vaļasprieks: četrdesmit gadus vecajam precētajam pārim patīk Marvel filmas. Viņi mēdza bieži iet uz kino, lai skatītos filmas "Dzelzs vīrs" vai "Nepārspējamais Halks". Viņi arī katru gadu apmeklēja Ķelnes spēļu simpoziju Gamescom. Bet 2018. gadā tas kļuva gandrīz neiespējami.
Pēc sirdslēkmes un dažādu citu apstākļu dēļ Matiasam iestājās nieru mazspēja. Nieru transplantācija neizdevās, un viņam bija nepieciešama dialīze. "Pirms kaut kas tāds notiek, jūs vienkārši nevarat iedomāties, ko tas nozīmē," saka Klaudija Hačere. Vairāk nekā jebko citu, dialīze nozīmē zaudētu laiku. Pacientiem dialīzes centrs jāapmeklē vismaz trīs reizes nedēļā, un viņi nevar izvēlēties vizītes laiku. Centrā pacientam jāgaida četras līdz sešas stundas, līdz iekārtas ir attīrījušas asinis no toksiskām vielām. Veseliem cilvēkiem šo procesu veic nieres. Ja dialīzes slimniekam jāstrādā, lai nopelnītu iztiku, viņa dzīve sastāv tikai no dialīzes un darba. "Un braucieniem uz dialīzes centru un atpakaļ," piebilst Klaudija Hatčere. “Normāla ģimenes dzīve vairs nebija iespējama. Mūsu trīs bērni tikko bija sasnieguši pilngadību, un mēs vēlējāmies atkal vairāk laika paši sev.” Tā vietā pāris no Besveileras pērn dzīvoja kā vāveres ritenī.
Bet tad Hačeri padzirdēja par iespēju izmantot dialīzi mājās un sazinājās ar B. Braun laboratoriju. Medicīnas komanda veica dzīvokļa modifikācijas dialīzes aprīkojumam, savukārt Hačeri vairākas nedēļas piedalījās intensīvos apmācību kursos. Tagad Matiass Hačers ar sievas un mobilās aprūpētāju komandas palīdzību attīra asinis mājās – speciāli šim nolūkam pārbūvētā telpā.
„Veiksmīgas ārstēšanas mājās atslēga ir fakts, ka pacienti nav vieni. Ir ļoti svarīgi, lai ģimene un draugi palīdzētu un kompetenti aprūpētāji uzraudzītu ārstēšanu.“
B. Braun: droša un kvalitatīva mājas terapija
Mūsdienās aizvien vairāk terapiju tiek izstrādātas tā, lai pacienti tās varētu veikt paši ar kompetentu speciālistu palīdzību. B. Braun izstrādā dažādas programmas, lai atbalstītu šo tendenci un piedāvātu drošu, augstas kvalitātes mājas terapiju. Tās ietver mājas ķīmijterapijas programmu Taizemē, stomas aprūpi mājās Īrijā, mājas parenterālu uzturu Lielbritānijā un mājas dialīzi Vācijā.
Pacienta ārstēšana mājās viņa dzīvojamās telpās, nevis slimnīcā, ir pieeja, kas uzlabo daudzu pacientu dzīves kvalitāti. “Cilvēki ar smagām vai hroniskām slimībām bieži cieš no depresijas un trauksmes. Viņiem ir sajūta, ka viņi ir bezspēcīgi un nekontrolē savu dzīvi,” saka Trīres universitātes veselības psiholoģijas profesore Heike Spaderna. Iespēja izvēlēties ārstēšanas laiku, kā arī vairāk laika sev un savai ģimenei rada lielu atšķirību garīgās veselības ziņā.
„Panākumu atslēga ir fakts, ka pacienti nav vieni. Ir ļoti svarīgi, lai ģimene un draugi palīdzētu un kompetenti aprūpētāji uzraudzītu ārstēšanu,” uzsver veselības psiholoģe. Ja šie apstākļi pastāv, ārstēšanai mājās ir milzīga psiholoģiska priekšrocība.
Klaudija un Matiass Hačeri, izmantojot īpašu lietotni, pasūta visus nepieciešamos materiālus. Viņus regulāri apmeklē B. Braun mājas dienests, lai veiktu iekārtas tehnisko apkopi un sniegtu atbalstu. Dialīzes iekārta ir pieslēgta internetam un visus svarīgos datus, piemēram, pacienta svaru un asinsspiedienu, pārraida dialīzes centra ārstiem. Ja rodas kādas problēmas vai neatbilstības, Hačeri var zvanīt savam dialīzes trenerim no B. Braun. Ja šī persona nav pieejama, B. Braun pakalpojumu tālrunis nodrošina atbalstu visu diennakti. Uz dialīzes centru netālu no Erftštates (Ķelnes reģionā) Matiass brauc tikai reizi mēnesī, lai veiktu pārbaudi.
„Mājas dialīzei ir lielas priekšrocības pat no medicīnas viedokļa. Cilvēki, kuri ārstējas mājās, ir veselīgāki, un viņu rezultāti ir labāki nekā pacientiem dialīzes centros.“
Bet vai ārstēšana mājās ir tikpat efektīva un droša kā slimnīcā? Daži pacienti baidās, ka mājās viņi saņems tikai otršķirīgu ārstēšanu. Tas nevar būt tālāk no patiesības, jo visu mājas ārstēšanas projektu pieredze ir iepriecinoša. „Mājas dialīzei ir lielas priekšrocības pat no medicīnas viedokļa. Cilvēki, kuri ārstējas mājās, ir veselīgāki, un viņu rezultāti ir labāki nekā pacientiem dialīzes centros,” stāsta Simone Kleina, mājas hemodialīzes dienesta vadītāja Vācijā Iemesls tam ir skaidrs: dialīzes centrā pacienti tiek dializēti trīs reizes nedēļā. Tā rezultātā toksīni uzkrājas asinīs, un pacienta stāvoklis pasliktinās, īpaši nedēļas nogales garajā pārtraukumā. “Mājās pacienti dialīzi var veikt biežāk vai ilgāk, kas novērš ārstēšanas pauzi nedēļas nogalēs. Viņi var vieglāk integrēt dialīzi savā ikdienas dzīvē. Vairāk laika dialīzei un mazāk stresa procedūras laikā ir vieglāk arī ķermenim un tik ļoti nenogurdina pacientu.” Lielākā daļa dialīzes pacientu vairs nav spējīgi strādāt. Viņu ķermenis ir pārāk izsmelts no dialīzes procedūras, kas bieži jāveic pēc iespējas ātrāk. Matiass Hačers darbu varēja turpināt. Viņš strādā pilnu slodzi par lietvedi.
„Pacientiem, kurus mēs atbalstām mājās un kuri paši sev ievada infūzijas, ir ne tikai labāka dzīves kvalitāte, viņiem ir arī mazāka iespējamība, ka viņu stāvoklis atkārtosies un viņi cietīs no komplikācijām, un viņi kopumā atveseļojas ātrāk.“
Ja pacientam nepieciešama parenterāla barošana, viņi mājās atveseļojas labāk nekā slimnīcā. Cilvēki, kas pakļauti šim uztura veidam, cieš no gremošanas sistēmas slimībām, piemēram, zarnu aizsprostojuma vai barības vada vēža. Viņi jābaro intravenozi, jo viņu gremošanas sistēma vairs nespēj veikt šo uzdevumu – dažiem tā var būt terapija visam atlikušajam mūžam. "Pacientiem, kurus mēs atbalstām mājās un kuri paši sev ievada infūzijas, ir ne tikai labāka dzīves kvalitāte, viņiem ir arī mazāka iespējamība, ka viņu stāvoklis atkārtosies un viņi cietīs no komplikācijām, un viņi kopumā atveseļojas ātrāk,” stāsta Zbigņevs Zapalovskis, kas vada B. Braun Šefīldas mājas parenterālā uztura programmas projektu Lielbritānijā. Arī mājas aprūpes pacienti, salīdzinot ar slimnīcu pacientiem, uzrādīja labāku atbilstību. Tas nozīmē, ka viņi ir labāk sagatavoti ārstēšanas veikšanai, un, piemēram, ir mazāka iespēja, ka viņi brīvprātīgi pārtrauks zāļu lietošanu. "Pacienti, kuriem ir jāsamierinās ar tik nepatīkamu procedūru visu atlikušo mūžu, ir neticami laimīgi, ja var dzīvot pēc iespējas normālāku dzīvi," uzsver Zapalovskis.
Slimnīcas resursu labāka izmantošana
Neskaitot labāku pacientu dzīves kvalitāti, mājas terapijai ir vēl viena priekšrocība: tā ietaupa resursus, kurus varētu piešķirt labākām vajadzībām. Tas ir īpaši novērojams vēža ārstēšanas projektā Taizemē. Bangkokas Ramathibodi slimnīcas ārsti vairākus gadus ārstēja mājās dažus vēža slimniekus, un viņi guvuši labumu no B. Braun sniegtās pieredzes un infrastruktūras. Pacienti nav spiesti nedēļām ilgi gulēt slimnīcā ķīmijterapijas nolūkos, kas citādi Taizemē joprojām ir raksturīgi. "Diemžēl arī Taizemē krasi pieaug vēža gadījumu skaits," stāsta Onkoloģijas nodaļas vadītājs Fičajs Čansrivongs. Pašlaik slimnīcas ārsti gadā ārstē apmēram 1000 pacientus. "Vidēji vēl 300 cilvēkiem faktiski būtu nepieciešama ķīmijterapija." Taču slimnīca nevar nodrošināt vairāk gultu un personāla. Dažus pacientus ārstiem nācies nosūtīt mājās bez ārstēšanas.
Ārstēšana slimnīcā ir dārga, un personāla izmaksas ir augstas. Ramathibodi slimnīcai bija jāatrod risinājums, kas garantētu labu un pieejamu ārstēšanu un ietaupītu resursus. Veselības aprūpes sistēmas rietumu rūpnieciski attīstītajās valstīs, piemēram, ASV un Vācijā, problēmu risina, padarot ārstēšanu efektīvāku: piemēram, Vācijā vidējais slimnīcā uzturēšanās ilgums samazinājās no aptuveni 13 dienām 1992. gadā līdz aptuveni septiņām dienām 2018. gadā. Ja vien iespējams, pacienti atgriežas mājās, tiklīdz viņi to spēj, un pēc tam saņem turpmāku ambulatoro aprūpi. Tā ir labāka resursu izmantošana, un, kā liecina pētījumi, daudzos gadījumos ātrāka izrakstīšana ir ieguvums pacientu veselībai. Pirms trim gadiem Čansrivongs un slimnīcas direktors Surasaks Līlaudomlipi Onkoloģijas nodaļā uzsāka jaunu mājas aprūpes programmu: pacienti nepieciešamo zāļu devu saņem slimnīcā vai aptiekā un pēc tam atgriežas mājās. Dažos gadījumos viņi pat var saņemt zāles mājās. Lai atbildētu uz jautājumiem un palīdzētu risināt problēmas, ir pieejamas īpaši apmācītas medmāsas, kuras jebkurā laikā var sasniegt, izmantojot lietotni vai tālruni. Pirms ārstēšanas sākuma ģimenes aprūpētājiem slimnīcā jāapmeklē īss apmācību kurss.
Aptuveni 600 lielo slimnīcu pacientu pašlaik ārstējas mājās. "Kopš projekta sākuma mēs esam jautājuši pacientiem par viņu dzīves kvalitāti un esam salīdzinājuši ārstēšanas rezultātus ar pacientiem, kuri paliek slimnīcā," ziņo Čansrivongs. Mājas aprūpes pacienti uzrāda augstāku apmierinātības līmeni, un ārstēšanas rezultāti ir tikpat labi kā stacionārajiem pacientiem. "Pacientiem ar nāvējošu slimību ārstēšana mājās vidēji pat paildzina viņu dzīvi par vairākiem mēnešiem." Turklāt izmaksu un vietu ietaupījuma dēļ vairāk cilvēku spēj saņemt atbilstošu medicīnisko aprūpi. Pacientiem, kam tas ir ļoti nepieciešams, ir pieejams vairāk slimnīcas gultu. Pieredze ir bijusi tik pozitīva, ka slimnīcas direktoram Līlaudomlipi padomā ir vēl daudz kas cits: "Mūsu mērķis ir vispirms īstenot programmu kaimiņu slimnīcā un pēc tam visā valstī."
Šī dilemma ir izpaudusies arī Vācijā: veselības aprūpes personāla ir maz, un slimnīcas ir pakļautas ievērojamam izmaksu spiedienam – tomēr pacientiem nepieciešama gan droša, gan efektīva ārstēšana. Mājas terapijas var palīdzēt to nodrošināt. Piemēram, dialīzes slimniekam Matiasam Hačeram un viņa sievai. "Mēs esam atguvuši savu dzīvi," saka Klaudija Hačere. "Un rīt mēs iesim uz kino."